Jdi na obsah Jdi na menu
 


Králík domácí i zakrslý

6. 3. 2012

                         Králík domácí i zakrslý

 

Zakrslý králík by měl mít králíkárnu uvnitř domu, venku lehce nachladne, zato králík domácí (normálně nebyl myšlen jako dom. mazlíček, byl spíše na vypasení, ale je mnohem lepší než zakrslí králík který musí být vevnitř a to všem nevyhovuje) může být venku i v zimě ,když mu tam dáte hodně sena a žrádla (vykrmit se musí předem  )

 

 

 

 

 

 

 Výběr králíkárny: nejlepší jsou ty které mají pletivo a na střeše mají střešní krytinu

 

 

Potrava:Dávejte mu to do těžké misky a by se mu miska se žrádlem nepřevrhla, králíci mají ve zvyku dupat a hrabat se v misce. Jí mrkev,  granule, seno, jablko, salát, trávu, listy od kedlubny, ředkvičky někdy i Habr a velice rád má plevel " Kozí nožka" a pampelišky.To co králík sní sám (a ne že mu to natrháte vy) je jedlé a chutné a můžete mu to dávat dál.Doporučuji jen tak kolem dát tyto věci a postupem času zkoušet jestli to začne jíst.Zezačátku pomalu s jídlem a ne moc zeleného.Když už si zvykne a je starší normálně ho krmte.

 

 

 

 

  Voda pokud máte malého mladého králíka dávejte mu ze začátku vodu do misky a až později mu dávejte napaječku poznámka voda se musí vyměňovat maximálně za dva dny.

 

 

 

 

  Příprava králíkárny: Jestliže máte novou králíkárnu máte to snadné, dáte do ní piliny, seno, misku se žrádlem (a vodou nebo napaječku ta se dává pokud máte králíkárnu s pletivem do toho pletiva měli byste na to dostat ještě takoví háček)

 

 

 

Vyklízení králíkárny: Po týdnu si vezmete lopatku a smetáček (které budete používat pouze na účel vyklizení králíkárny)a kyblík.Lopatkou vyklidíte králíkárnu to dáte do kyblíku a vyhodíte na kompost nebo do popelnice.Pak ještě smetáčkem vymetete kouty a nasypete nové piliny, dáte seno, třeba mrkev, granule a hotovo...

 

 

 

 

  Co králík nejradši: králík má nejradši listy z pampelišek ty mu trhejte hned ale ze začárku kdy je ještě mladý mu trávu ani listy nedávejte vůbec jen malinko granulí a sena později mu dávejte trochu trávy a po týdnu dávky zvyšujte , jednak si králík musí zvyknout na nové prostředí (pokud jste ho od někoho dostali)

 

 

 

 

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

poznámka králíkárnu mu vždy i v létě něčím zakrývejte ale jenom část králíkárny jednak aby měl stín a kdyby pršelo měl aspoň jedno suché místo.I králík má rád such. Ze začátku choďte za králíkem často, pře jen je venku celý den a sám v cizím prostředí.Zkuste na něj nepískat a nedělat povyk ( králík má silné nohy a když vám jednou zdrhne, bude trvat hodně dlouho než ho naženete).A namyslete si, že králík je neinteligentní zvíře!Na pamlsky ho většinou nenaženete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

   Poznámka  králík může velice dobře vyjít i s ostatními zvířaty např. pes (jedinýproblém se psem bude že pes si až do této chvíle myslel že ta zahrada na které se váš králík bude ,,pást" patří jemu takže bude chvilinku trvat než si pes zvykne že se s někým musí dělit)